W środę 25 października po raz trzeci uczestniczyliśmy w szkolnym finale Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczny święto bibliotek odbyło się pod hasłem „Książka nas łączy” i rzeczywiście ta moc książki ujawniła się podczas finału. Już od rana na korytarzu naszej szkoły można było zobaczyć szeroki kanon postaci literackich, za które przebrali się i uczniowie i nauczyciele.

O godzinie 10.25 w holu szkoły odbył się finał konkursu o Tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Zadaniem każdego z siedmiu finalistów było przeczytanie fragmentu prozy oraz poezji. Jury w składzie: Siostra Dyrektor Ewa Knopik CR, p. Barbara Chmielewska – Brzostowska, p. Monika Koc oraz Aleksandra Porządna wybrały Mistrza, którym została Helena Tylkowska z klasy 3 b, Wicemistrzem została ubiegłoroczna zwyciężczyni Martyna Koc z klasy II b, a trzecie miejsce zajęła Anna Rzepnicka z klasy 3 b. Natomiast w głosowaniu publiczności niekwestionowanym Mistrzem został Krzysztof Sowiński z klasy 2 liceum.

Następnie odbył się pokaz strojów i konkurs na najatrakcyjniejsze przebranie za bohatera literackiego. Jury w składzie: p. Barbara Chmielewska – Brzostowska, p. Izabela Piontek oraz Joanna Mieloch miały trudny wybór, gdyż przebrania były tak ciekawe i dopracowane, że wszyscy powinni być zwycięzcami. Ostatecznie trzecie miejsce zajęła Alicja z Krainy Czarów czyli Jagoda Siedlecka z klasy 2 b, drugi był motyl z „Calineczki” czyli  Cecylia Bajon z klasy 3 b, a zwyciężyła Helena Tylkowska z klasy 3 b, która zachwyciła jury przebraniem za mitologicznego centaura. W konkursie brali również nauczyciele. Według jury, a także zdaniem uczniów, niekwestionowaną zwyciężczynią została Ania z Avonlea czyli p. Małgorzata Krych.

Na zakończenie zostały wręczone nagrody w konkursach, które odbyły się w październiku – miesiącu bibliotek szkolnych. W konkursie na najciekawszą gazetkę klasową pt. „Książka nas łączy” trzecie miejsce zajęła klasa 2 b, drugie klasa 3 a, a pierwsze 3 b. Konkurs biblioteczny pt. „Ilustracja Ci powie, co to za książka” wygrały trzy uczennice klasy pierwszej liceum: Martyna Cholewa, Bianka Kajdanowicz oraz Małgorzata Sulej. Drugie i trzecie miejsce przypadło uczennicom klasy 3 b gimnazjum: Cecylii Bajon i Helenie Tylkowskiej.

Opr. mgr Joanna Pawłowska