W piątek 29 maja 2016 r. zebraliśmy się kaplicy klasztornej na uroczystej Mszy Świętej, podczas której, modliliśmy się w intencji maturzystów oraz naszej Ojczyzny. Po Eucharystii, którą celebrował ksiądz Grzegorz Zahora COr, wystąpił chór szkolny. Po przerwie mogliśmy obejrzeć, a także uczestniczyć w projekcie przygotowanym przez p. Macieja Topolewskiego oraz uczniów klasy I gimnazjum. Dzięki nim oglądaliśmy „na żywo” transmisję spod drzwi sejmowych, gdzie uchwalano Konstytucję 3 Maja oraz wywiady ze zwolennikami i przeciwnikami Konstytucji. A na koniec uczestniczyliśmy w głosowaniu nad ustawą zasadniczą. Dla uczczenia tak podniosłej chwili zespół szkolny Gaudio wykonał utwory Kocham wolność oraz Witaj majowa jutrzenko.

Następnie zostały wręczone świadectwa ukończenia liceum uczniom klasy trzeciej, a Zespół Rodziców nagrodził Aleksandrę Konieczną – najlepszą maturzystkę. Pożegnalne słowo wygłosiła w imieniu Samorządu Szkolnego Liliana Saadi, która zwróciła się do Absolwentów tymi słowami:

„Drodzy Maturzyści!

Dzisiaj opuszczacie mury naszej szkoły. Zapewne zastanawiacie się, kiedy minęły te trzy lata edukacji.  Wydaje się, że wczoraj uczyliście się nazwisk nauczycieli i zawiązywaliście pierwsze przyjaźnie. Jednak czas płynął nieubłaganie i dziś znajdujemy się na końcu waszej podróży na statku zwanym edukacją;)

W imieniu całej społeczności uczniowskiej chciałam Wam podziękować za wszystkie dni spędzone razem i słowa wsparcia, jakimi nas obdarzaliście podczas pobytu w szkole. Wiem, że nie zawsze się zgadzaliśmy, czasem się kłóciliśmy, ale w końcu zawsze osiągaliśmy konsensus.

Bądźcie kreatywni, bądźcie szaleni, ponieważ to właśnie Wy możecie zmienić świat. Jak powiedział wielki wizjoner Steve Jobs: „Musisz znaleźć to, co kochasz. Tak samo dotyczy to pracy jak i ukochanej osoby. Twoja praca wypełni ogromną część twojego życia i jedynym sposobem by być w pełni usatysfakcjonowanym, jest robić to, w co wierzysz, że jest rewelacyjną robotą, a jedynym sposobem wykonywania tej rewelacyjnej roboty jest kochanie tego, co robisz”. Dlatego jeśli jeszcze tego nie znaleźliście, nie rezygnujcie. Szukajcie i zaufajcie swojej intuicji.

Jesteście młodzi i to Wy możecie sprawić, że świat będzie lepszym miejscem. To Wy będziecie budować przyszłość. Pamiętajcie, że wszyscy jesteście niezwykle wartościowymi i wyjątkowymi ludźmi. Nigdy nie dajcie sobie wmówić, że czegoś nie potraficie. Wszystko zależy od Was, od Waszej ciężkiej pracy i zaangażowania. Jednak w czasie dążenia do celu nie zapominajcie o innych ludziach. Warto czasem przystanąć i rozejrzeć się dookoła.

Mam nadzieję, że pomimo trudności oraz chwilowych kryzysów, miło wspominacie czas spędzony w szkole.

Zamykając „szkolny” rozdział swojego życia, rozpoczynacie kolejny, pełen ważnych decyzji, nauki, ale również zabawy. Myślę, że oprócz wiedzy potrzebnej do zdania matury zdobyliście również umiejętności, które przydadzą się Wam w życiu. Przemówienie z reguły kończy się jakimś znanym cytatem lub złotą myślą i tym razem będzie podobnie :) "Pamiętajcie by żyć, a nie tylko istnieć".

Maturzyści, żegnając się ze szkołą podziękowali wszystkim nauczycielom, siostrom i pracownikom oraz w humorystyczny sposób podsumowali swoją trzyletnią obecność w społeczności szkolnej. Na zakończenie mogliśmy obejrzeć efekt końcowy projektu gimnazjalnego – ikonę – napisaną przez uczennice klasy drugiej gimnazjum pod opieką p. Norberta Brommera.

Opr.: Joanna Pawłowska
Fot.: K. Koc

{sfx url='https://plus.google.com/b/111829012202749903572/photos/111829012202749903572/albums/6280714909067947505'}