W dniu 5 maja 2017r. odbyła się wycieczka przyrodnicza do Wielkopolskiego Parku Narodowego, w której uczestniczyli uczniowie klas drugich gimnazjum pod opieką p. Moniki Pluty, p. Małgorzaty Krych i p. Aliny Piwowarczyk.

O godzinie 8.30 wyjechaliśmy pociągiem z poznańskiego dworca. Trasę 18 km przejechaliśmy błyskawicznie i o godzinie 8.57 dotarliśmy do Mosiny. Po krótkim spacerze ulicami miasta weszliśmy na teren Wielkopolskiego Parku Narodowego. Trasa naszej wędrówki po parku wiodła w pobliżu takich atrakcji, jak: wieża widokowa (z której podziwialiśmy piękną okolicę i próbowaliśmy ustalić kierunki świata), głaz W. Zamoyskiego, wiekowe drzewa-pomniki przyrody, studnia Napoleona (czy on naprawdę tu był?).

Następnie wędrowaliśmy wzdłuż jeziora o wdzięcznej nazwie Kociołek oraz brzegiem Jeziora Góreckiego, aż do Muzeum Przyrodniczego WPN. Po drodze uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali przygotowane dla nich zadania geograficzno-biologiczno-matematyczne. Po chwili wytchnienia poświęconej zwiedzaniu ekspozycji w muzeum, ruszyliśmy malowniczą leśną trasą w kierunku Puszczykówka. Narzucone tempo marszu pozwoliło wygospodarować czas na delektowanie się pysznymi lodami, przed odjazdem pociągu do Poznania.

Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu wspaniałych wrażeń; pogoda cudownie dopisała; a czas spędzony na łonie przyrody był doskonałym oderwaniem się od szkolnej codzienności.

A na koniec zadanie z fizyki (dla wszystkich chętnych gimnazjalistów, którym przyda się dodatkowa „piątka” z fizyki; na pisemne odpowiedzi czekam do 26 maja do godziny 10.25):

Korzystając z informacji zawartych w tekście oblicz, z jaką średnią prędkością jechał pociąg na trasie Poznań-Mosina. Uzasadnij, dlaczego obliczona średnia prędkość pociągu nie pokrywa się z prędkością chwilową.           

mgr Alina Piwowarczyk