SP1 LO1

Dzień Patrona w Szkole Sióstr Zmartwychwstanek

Jadwiga Borzęcka jest dla nas wspaniałą patronką. Dla nauczycieli stanowi wzór oddania się pracy wychowawczo-pedagogicznej; dla uczniów jest przykładem zdecydowanego pójścia za głosem swojego powołania i upartego dążenia do postawionego sobie celu; dla wszystkich stanowi ideał sumiennego i odpowiedzialnego wykonywania swoich zadań. Znamy różne fakty z życia Jadwigi, ale zapewne jeden z najważniejszych miał miejsce w dniu 25 marca 1881 roku, 

w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kiedy zrozumiała, że pragnie poświęcić swoje życie Bogu i stanąć u boku swojej matki w dziele tworzenia Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego właśnie dzień 25 marca jest świętem patronalnym naszej szkoły.

Dzień Patrona to wielkie święto dla całej szkoły. W tym roku obchody Dnia Patrona były bardzo uroczyste.

Świętowanie rozpoczęliśmy Eucharystią celebrowaną przez ks. Rafała Czerniejewskiego (proboszcza parafii Chrystusa Sługi) i ks. Krzysztofa Wróbla (proboszcza parafii Św. Łukasza Ewangelisty). Podczas Eucharystii nastąpiła zmiana pocztów sztandarowych. Najstarsi uczniowie, kończący w tym roku szkołę przekazali sztandary młodszym. Po Mszy św. Siostra Bernadeta Knopik wręczyła nagrody dyrektora szkoły wyróżniającym się uczennicom i uczniom najstarszych klas.

Przerwa, która potem nastąpiła też była odświętna, bowiem wszyscy mogli delektować się pysznymi pączkami.

Druga część uroczystości odbywała się w sali gimnastycznej odświętnie przystrojonej pergolami róż, dziełami malarskimi uczniów i uczniowskimi pracami związanymi z naszą patronką. Teatr szkolny Carpe Diem zaprezentował przedstawienie „Magiczne pudełko”. W obrazowy sposób ukazane zostały marzenia bohaterów sztuki, a widzowie mogli podjąć refleksję, czy warto marzyć, czy marzenia się starzeją, czy istnieje magiczne pudełko, które spełnia marzenia, czy może realizacja marzeń zależy od nas samych.

Marzenia i plany miała też nasza patronka Jadwiga Borzęcka, a swoim życiem pokazała, że przeszkody, które pojawiają się na drodze do realizacji zamierzeń są możliwe do pokonania. Dzień Patrona to doskonała okazja, aby trochę bliżej poznać naszą patronkę oraz Siostry Zmartwychwstanki, które prowadzą naszą szkołę. Dlatego następnym punktem programu było „spotkanie” z Jadwigą. Każda klasa otrzymała kartę zadań do wykonania, a siostry i wychowawcy pomagali w ich sprawnym przygotowaniu. Po kilkunastu zaledwie minutach mogliśmy poznać rezultaty klasowych działań. Dowiedzieliśmy się z nich między innymi, że Jadwiga Borzęcka znała kilka języków obcych (angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski, a na dodatek jeszcze łacinę), że mieszkała i pracowała w kilku krajach Europy (m. in. we Włoszech, w Belgii, w Hiszpanii, we Francji), że jako dziewczynka umiała jeździć na rowerze i bawiła się lalkami, że umiała grać na fortepianie, że gdyby żyła obecnie to na pewno chciałaby uczęszczać do naszej szkoły. Dowiedzieliśmy się także co nieco o codziennym życiu i pracy Sióstr Zmartwychwstanek.

Ostatnim punktem naszego świętowania Dnia Patrona była uroczysta Gala Róż Jadwigi. W tym roku nominacje do tej zaszczytnej nagrody przyznawane były w siedmiu kategoriach: działalność charytatywna, dziennikarstwo, muzyka, plastyka, sport, teatr i zaangażowanie społeczne. Wszyscy nominowani uczniowie otrzymali dyplomy, a potem nastąpiła podniosła chwila wręczania statuetek Róż Jadwigi laureatom poszczególnych kategorii. Przyznana została też nagroda specjalna za szczególne zaangażowanie i aktywne uczestnictwo w różnych szkolnych warsztatach dla uczennicy nominowanej aż w trzech kategoriach. Dodatkową nagrodą dla wszystkich były wspaniałe występy muzyczne i wokalne.

Za rok kolejny Dzień Patrona, nowa okazja do „spotkania” z naszą patronką i zapewne równie uroczysta jak w tym roku Gala Róż Jadwigi.  

mgr Alina Piwowarczyk

2019 brazowe liceum perspektywy


 

Wyniki egzaminów

Newsletter - Zapisz się!
SZKOLNY QUIZ

Copyright © Filip Niedziela

 

Synergia logo 3

Kajecik Nr41 mokladka
 


 

Nasi partnerzy

 

 

© Strony internetowe w Joomla - Poznań :: SOLmedia.pl 2013