inf10  inf20

W 2013 r. mija 70 lat od wydarzeń na Wołyniu, stanowiących najkrwawszą odsłonę konfliktu polsko-ukraińskiego.

17 kwietnia 2013 r., o godz. 12.00 w sali konferencyjnej biurowca Delta przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu uczniowie liceum wraz z mgr Izabelą Piontek uczestniczyli w  spotkaniu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” poświęconym pamięci o zbrodniach popełnionych na polskiej ludności na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1943–44. Wykład „Wołyń 1943 – traumatyczna pamięć”, przypominający rozmiar tych tragicznych wydarzeń, wygłosiła Ewa Siemaszko, badaczka dokumentów dotyczących losów ludności polskiej zamieszkującej Kresy Południowo-Wschodnie podczas II wojny światowej, autorka monumentalnej pracy o ludobójstwie ukraińskim na Wołyniu w latach 1939–1945.

Upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej jest jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych bieżącego roku. 11 lipca przypada 70 lat od zamordowania przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 roku około 100 tysięcy Polaków na Kresach. Czystki etniczne dokonywane przez Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach trwały kilkanaście miesięcy, jednak data 11 lipca 1943 r. jest symboliczna. Owej krwawej niedzieli oddziały UPA wspomagane przez bandy lokalnych ukraińskich chłopów, uzbrojonych w topory, siekiery, kosy, widły zaatakowały blisko 100 polskich miejscowości. Celem ataku Ukraińców było całkowite wyludnienie narodu polskiego, Ukraina dla Ukraińców. Genocyd na Wołyniu połączony był z reguły ze stosowaniem najbardziej barbarzyńskich tortur – podpalenia, rąbanie siekierami, wrzucanie rannych do studzien, przerzynanie piłą, wydłubywanie oczu, wyrywanie języków – i pod względem swojego bestialstwa zdecydowanie przewyższa ludobójstwo niemieckie (Auschwitz, masowe egzekucje, wysiedlenia, warunki głodowe) i sowieckie (Katyń, więzienia na Kresach Wschodnich, deportacje, łagry). Wykład Ewy Siemaszko o rzezi wołyńskiej i małopolskiej stanowi doskonały przyczynek do dyskusji o całokształcie zbrodni na narodzie polskim podczas II wojny światowej.

Rzezie na Kresach Wschodnich są jednymi z najbardziej tragicznych polskich doświadczeń w okresie II wojny światowej, dlatego w sposób szczególny trzeba o nich pamiętać, a mimo wszystko informacje o tej zbrodni są cały czas na marginesie społecznej świadomości. By to zmienić, w 70. rocznicę rzezi wołyńskiej Instytut Pamięci Narodowej wyda materiały dla nauczycieli i uruchomi edukacyjny portal internetowy poświęcony tamtej tragedii. Prelekcja Ewy Siemaszko w ramach Klubu Historycznego „Grota” w Poznaniu była nie tylko ukłonem wobec młodych ludzi, nieświadomych rozmachu zbrodni wołyńskiej, lecz przede wszystkim hołdem złożonym ofiarom tej straszliwej zbrodni.

źródło

 

Synergia logo 3

2023 1

kalen

1 2021
 

PROMOCJA 2
 

banerzdalnaUE pion


 

Nasi partnerzy

 

 

© Strony internetowe w Joomla - Poznań :: SOLmedia.pl 2013