Wróć na stronę główną
Informacje o projekcieGaleria zdjęćCele projektuProgramFinał projektu - programStrona szkoły Konkurs






PYTANIA Z GEOGRAFII :)

datapytaniekontakt/odpowiedź
29.11.2012

Jaki to region Polski?

Mogoty w Polsce? Tak, nawet okraszone pięknymi zamkami, niczym wisienkami na torcie. Mogoty, czyli ostańce wapienne, tutaj wystają ponad lekko pofalowaną powierzchnię wyżynną. Wytrzymały one, przez swą lokalną większą odporność, intensywne działanie procesów krasowych, tworząc ciekawy krajobraz białych wzgórz wyspowo rozsianych między dwoma dużymi miastami Polski - jednym z Kazimierzem, zaś drugim z Czarną Madonną.

konkurs@gloszp.pl
22.11.2012

Jaka to skała?

Tworzy organy, ale symfonii na nich zagrać się nie da.

BAZALT
15.11.2012

Jaka to rzeka?

O tym wiedzą tylko wtajemniczeni - największe źródło Niemiec "Aachquelle" ("Aachtopf"), wyprowadzające średnio na jedną sekundę ponad 8000 litrów wody, swoją wodę zawdzięcza niezwykłemu zjawisku. Oto w korycie tej wielkiej europejskiej rzeki, w jej górnym odcinku, część wody infiltruje systemem spękań w skałach i w odległym o kilkanaście kilometrów miejscu wypływa na powierzchnię w postaci źródła krasowego. Ale nie uszczupla to w żaden istotny sposób ilości wody, którą ta rzeka prowadzi dalej przez 10 państw, wpadając rozległą deltą do morza o ciemnej barwie wody.

DUNAJ
8.11.2012

Jakie to zjawisko meteorologiczne?

Już drugi tydzień siarczyste mrozy. Obszar Polski znajduje się pod wpływem wyżu z centrum nad centralną Azją. Nad wychłodzoną powierzchnię docierają jednak nieco wilgotne masy powietrza z zachodniej Europy. Ten styk dwóch różnych mas powietrza powoduje ciekawe zjawisko zamarzania pary wodnej w postaci małych sopelków na poziomych powierzchniach, szczególnie drzewach i liniach energetycznych.

szadź
25.10.2012

Jakie to miasta?

W drugiej połowie XVII wieku Anglicy przejąwszy miasto od Holendrów, nadali mu nazwę na cześć angielskiego miasta (obecnie położonego w hrabstwie North Yorkshire), z którego to pochodził nowy jego właściciel. Wtenczas to angielskie miasto było największym w północnej Anglii, liczyło sobie około 15000 mieszkańców, zaś to nowo nabyte od Holendrów niecałe 5000, zatem było 3-krotnie od niego mniejsze. Obecnie jednak stosunek liczby ludności obydwu miast jest zgoła inny, gdyż brytyjskie miasto posiada 40-krotnie mniejszą liczbę mieszkańców niż ten ogromny moloch miejski Nowego Świata.

York i Nowy Jork
18.10.2012

Jakie to jezioro?

1000 kilometrów na południe opady deszczu obserwowane są raz na kilkadziesiąt lat, jezioro to jednak obfituje w wodę, będąc zasilanym wodami rzek spływających do niego głównie z najdłuższego na świecie łańcucha górskiego. Rzeki te jednak nie są zbyt długie, gdyż giną w jeziorze położonym 3812 m n.p.m. W języku lokalnym nazwa jego znaczy "puma polująca na królika". Trudno się nie zgodzić, śledząc kształt jego linii brzegowej.

Titicaca
11.10.2012

Jaki to język żywy?

Ponad 210 mln używających go na świecie, głównie w czterech krajach położonych na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Południowej i Afryce. Jeden z nich to kraj z przylądkiem Roca, drugi to kraj z przylądkiem Branco, trzeci z przylądkiem Albina, czwarty zaś z przylądkiem Melano.

PORTUGALSKI
4.10.2012


Jaka to roślina uprawowa?

Lody pałaszowane przez dzieciaki na Kubie czy
w Brazylii, swoją słodycz zawdzięczają właśnie tej roślinie.

Cukrowiec lekarski (Saccharum officinarum) - zwyczajowa nazwa: trzcina cukrowa,
lub Stevia Rebaudiana
27.09.2012


Jaka to kraina geograficzna?

Powiązań z Europą ta kraina ma kilka, choć położona jest na odległym kontynencie - na południu jego częścią są Alpy, nazwy wielu pasm mają angielskie konotacje
(np. Liverpool), najwyższemu szczytowi nazwę nadał Polak, zresztą na część wybitnego swojego rodaka.

Wielkie Góry Wododziałowe
20.09.2012


Jakie to państwo?

Mieszkańcy tego kraju żyją na "dachu", tyle że "świata". Chyba jako jedyni wchodząc na najwyższe szczyty są w stanie wytrzymać panujące tam ciśnienie bez korzystania z masek tlenowych (oczywiście krótką chwilę). Ich kraj posiada jedyną w swoim rodzaju flagę narodową - złożoną jakby z dwóch trójkątów.

NEPAL
13.09.2012

Jaka to forma powierzchni Ziemi?

W dziwnym miejscu powstaje tego typu jezioro. Jest ono położone często kilkaset metrów nad stosunkowo płaską powierzchnią wyżynną, woda w nim jest krystalicznie czysta, a pochodzi wyłącznie z opadów deszczu, no bo jak inaczej na taką wysokość miałaby tam wpłynąć. Mało tego, bywa nawet ciepła, bynajmniej nie od nagrzania promieniami słonecznymi. Kształt ma zwykle okrągły, a brzegi tego jeziora są bardzo strome, nierzadko posiada dużą głębokość. A za te cechy odpowiedzialna jest dawna gwałtowna erupcja wulkanu.

KALDERA i MAAR to formy powierzchni ziemi powstałe na skutek dawnej gwałtownej erupcji wulkanu.
Możliwe odpowiedzi:
- jezioro kalderowe,
- jezioro maarowe
6.09.2012

Jaki to Park Narodowy w Polsce?

Przykro to oznajmić, ale saneczkarzy już tam widziano, bynajmniej nie zimą, bo to nic nadzwyczajnego, a... latem. A wszystko przez piasek usypany w wysokie na 40 metrów kopce. Jednakże nie przez tych szaleńców kopce te nazywane wydmami, poruszają się rocznie w tempie nawet 1,5 metra. Czyni to wiatr wiejący z kierunków zachodniego i północno-zachodniego, zatem znad akwenu morskiego.

Słowiński Park Narodowy





POWRÓT







Odwiedź stronę Pajączka