inf10  inf20

IMG 20911

Językowej praktyki nigdy dość! 15. listopada 2019 o godz. 14:00 zainteresowani uczniowie (33 osoby), uczestniczyli w wykładzie pt. „How to survive your first year at the university?/How to learn foreign languages more efficiently?" Zanim dotarliśmy do Collegium Minus wpadliśmy na 5 minut do kawiarni  Starbucks na pyszną czekoladę i herbatę. Następnie udaliśmy się na ulicę Wieniawskiego. Wykład wygłoszony został przez pracownika wydziału Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich – starszego wykładowcę Basa van der Hama.

Czytaj więcej: How to learn foreign languages more efficiently?..., 15.11.2019

Slajd9

Już po raz czwarty w naszej szkole w październiku świętowaliśmy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Dużo się wydarzyło w tych dniach. Kilka grup odwiedziło poznańskie biblioteki - najmłodsi uczestniczyli w warsztatach tworzenia Exlibris Biblioteki Raczyńskich, licealne klasy humanistyczne odwiedziły Bibliotekę Raczyńskich.

Czytaj więcej: Finał Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, 31.10.2019

Udział uczniów klasy I i II liceum w XXII Festiwalu Nauki i Sztuki

W dniu 11 kwietnia 2019r. uczniowie klasy pierwszej i drugiej liceum uczestniczyli w XXII Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki i na Wydziale Biologii UAM. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w kompleksie uniwersyteckim na Morasku, a niektórzy byli już tu w ubiegłym roku. Kto wie, może za rok lub za dwa ktoś powróci tu aby studiować fizykę lub biologię??

Czytaj więcej: XXII Festiwal Nauki i Sztuki, 11.04.2019

20190227 234Być mistrzem ortografii w dzisiejszych czasach to wyzwanie. Nasze inteligentne smartfony podpowiadają nam „kłopotliwe” wyrazy, dlatego nie musimy być znawcami języka polskiego. Jednak jest młodzież, która nadal chce zgłębiać tajemnice ortografii. Najtrudniejszymi wyrazami, z jakimi musieli się zmierzyć uczestnicy XI Międzyszkolnego Konkursu o tytuł Mistrza Ortografii, były m.in. piegża (taki rodzaj ptaszka), brukiew (warzywo), prestiżowy, chimeryczny, tui (dopełniacz słowa „tuja”) czy wniwecz. Myślę, że niejeden Polak miałby problem z tymi słowami, a nasi laureaci poradzili sobie. Konkurs był podzielony na kilka kategorii, aby zróżnicować poziom trudności:

Czytaj więcej: XI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny, 27.02.2019

Dzień dziennikarza, 15.06.2018Redakcja Kajecika oraz uczniowie klasy drugiej liceum uczestniczyli w Dniu Dziennikarza organizowanym przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Spotkanie rozpoczęło się quizem, który sprawdzał wiedzę ogólną związaną z  mediami w Polsce. Wygrała go nasza uczennica Bianka z klasy I liceum, wyprzedzając w klasyfikacji pond 40 licealistów z Poznania i okolic biorących udział w wydarzeniu. Kolejnym punktem programu była prelekcja Krzysztofa Grządzielskiego, dziennikarza Radia Emaus na temat dziennikarstwa studenckiego. Najciekawsze z punktu widzenia uczniów były warsztaty – prowadzone przez wykładowców i studentów.

Czytaj więcej: Dzień Dziennikarza, 15.06.2018

W dniu 12 stycznia 2018 uczniowie liceum wraz z panią Karoliną Szantyka-Pawlak udali się do Collegium Novum na wykład anglojęzyczny pt. ‘Is bilingualism a problem?’. Wykład poprowadził Robert de Louw, adiunkt na Wydziale Anglistyki. Choć nie był to pierwszy wykład w Collegium Novum, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, to wrażenia były niezapomniane. Pan Robert nie tylko świetnie włada językiem angielskim, polskim, ale również holenderskim, jako, że jest Holendrem z pochodzenia. Ma poczucie humoru i bardzo ciekawie opisuje różne sytuacje językowe, dodatkowo ubogacając wystąpienie krótkimi  filmami lub zdjęciami.

Czytaj więcej: Is bilingualism a problem?, 12.01.2018

Zajęliśmy II miejsce w konkursie na najbardziej profesjonalną gazetkę szkolną pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla szkół ponadgimnazjalnych „METEOR MORASKI 2017”. Konkurs organizował Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktorom KAJECIKA serdecznie gratulujemy!

Na konkurs wpłynęło 15 tytułów z całej Wielkopolski. I miejsce zajęła redakcja gazetki „Czarno na białym” z I LO w Ostrzeszowie, II miejsce gazetka „Kajecik’ z Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Jadwigi Borzęckiej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania w Poznaniu, a III miejsce „Bomba” z I LO w Ostrowie Wlkp. Natomiast wyróżnienia otrzymały redakcje gazetek: „Guzik z pętelką” z Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu i „Lokomotywa” z I LO w Złotowie.

Czytaj więcej: II miejsce w konkursie Meteor Moraski, 22.05.2017

26. kwietnia 2017 r. grupa gimnazjalistów wybrała się z p. Kamilą Torzewską-Nowak do Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na warsztaty pt: „Niemieckie wynalazki, które zmieniły świat”. Warsztaty odbyły się w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki, a prowadziła je  pani dr Renata Rybarczyk – starszy wykładowca w Zakładzie Dydaktyki Języka Niemieckiego. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie wynalazki są zasługą Niemców i jaki wpływ miały one na nasze współczesne życie. Zajęcia trwały 60 minut, a ich wyniki w postaci plakatów przygotowanych podczas warsztatów przez naszych uczniów można oglądać w szkole.

Opracowała dr Kamila Torzewska-Nowak

W dniu 26 kwietnia 2017 r. uczniowie klas pierwszej i drugiej liceum uczestniczyli w dwóch wykładach z fizyki w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UAM. Pierwszy z nich pod tytułem Od kwarków do galaktyk prowadził prof. Henryk Drozdowski. Wykładowca starał się zachęcić słuchaczy do szukania odpowiedzi na pytania z pogranicza fizyki, filozofii i religii – Jak powstał Wszechświat? Skąd pochodzi materia we Wszechświecie? Czy istnieje kres podzielności materii? Drugi wykład pod tytułem W poszukiwaniu drugiej Ziemi niezwykle barwnie prowadził dr Wojciech Borczyk. Wykładowca odbył razem z publicznością krótką podróż poprzez historię odkrywania planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce.

Czytaj więcej: Wykłady na Wydziale Fizyki UAM, 26.04.2017

Strona 1 z 5

 

Synergia logo 3

2023 1

kalen

1 2021
 

PROMOCJA 2
 

banerzdalnaUE pion


 

Nasi partnerzy

 

 

© Strony internetowe w Joomla - Poznań :: SOLmedia.pl 2013