Współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z innymi poznańskimi uczelniami wyższymi

Warsztaty w Instytucie Filologii Germańskiej UAM, 26.04.2017

26. kwietnia 2017 r. grupa gimnazjalistów wybrała się z p. Kamilą Torzewską-Nowak do Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na warsztaty pt: „Niemieckie wynalazki, które zmieniły świat”. Warsztaty odbyły się w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki, a prowadziła je  pani dr Renata Rybarczyk – starszy wykładowca w Zakładzie Dydaktyki Języka Niemieckiego. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie wynalazki są zasługą Niemców i jaki wpływ miały one na nasze współczesne życie. Zajęcia trwały 60 minut, a ich wyniki w postaci plakatów przygotowanych podczas warsztatów przez naszych uczniów można oglądać w szkole.

Opracowała dr Kamila Torzewska-Nowak

Wykłady na Wydziale Fizyki UAM, 26.04.2017

W dniu 26 kwietnia 2017 r. uczniowie klas pierwszej i drugiej liceum uczestniczyli w dwóch wykładach z fizyki w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UAM. Pierwszy z nich pod tytułem Od kwarków do galaktyk prowadził prof. Henryk Drozdowski. Wykładowca starał się zachęcić słuchaczy do szukania odpowiedzi na pytania z pogranicza fizyki, filozofii i religii – Jak powstał Wszechświat? Skąd pochodzi materia we Wszechświecie? Czy istnieje kres podzielności materii? Drugi wykład pod tytułem W poszukiwaniu drugiej Ziemi niezwykle barwnie prowadził dr Wojciech Borczyk. Wykładowca odbył razem z publicznością krótką podróż poprzez historię odkrywania planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce.

Czytaj więcej: Wykłady na Wydziale Fizyki UAM, 26.04.2017

Jak Chile dłuuugie i szerokie..., 9.05.2016

W dniu 09. 05. 2016 r. grupa dziesięciu osób wraz z opiekunem p. Joanną Pawłowską udała się do Biblioteki Uniwersyteckiej na wykład pt. Jak Chile dłuuugie i szerokie, czyli wędrówki przez pustynię, wulkany i Ocean Spokojny. Wyjście odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek i było nagrodą dla najbardziej aktywnych czytelników biblioteki szkolnej. Po wykładzie była możliwość zwiedzania na co dzień niedostępnych miejsc bibliotecznych. Mogliśmy się przyjrzeć pracy w Sekcji Mikrofilmowania i Digitalizacji, poznać pracę introligatorów, zobaczyć jedne z największych katalogów kartkowych w Polsce oraz zobaczyć ogromne magazyny książek, które kryją zbiory liczące ponad 3 mln egzemplarzy.

Czytaj więcej: Jak Chile dłuuugie i szerokie..., 9.05.2016

Wykład Otwarty w Instytucie Germanistyki UAM, 25.04.2016

25 kwietnia 2016 r. Instytut Filologii Germańskiej gościł uczniów z Gimnazjum nr 58 i Gimnazjum Nr 60 z Poznania, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Jadwigi Borzęckiej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu, Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie, Publicznego Gimnazjum Salezjańskiego im. Błogosławionej Piątki Poznańskiej w Poznaniu, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Śremie, Gimnazjum w Jerzykowie XX LO w Poznaniu oraz ze Zespołu Szkół Łączności. Uczniowie wzięli udział w multimedialnym wykładzie pt. „Euro 2016 z perspektywy języka czyli językowy obraz piłki nożnej" wygłoszonym przez prof. dra hab. Janusza Taborka,

Czytaj więcej: Wykład Otwarty w Instytucie Germanistyki UAM, 25.04.2016

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, 20.04.2016

Cały dzień na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM - to dużo, czy mało? Niech każdy z uczestników wydarzenia udzieli odpowiedzi indywudualnie... wśród nas byli tacy, którzy opuścili mury uczelni z przeświadczeniem, że warto jeszcze poczytać czy obejrzeć coś więcej o poruszanych tutaj kwestiach. Znaleźli się pewnie i ci, którzy odetchnęli z ulgą po skończonych zajęciach z przekonaniem, że to nie dla nich.

Czytaj więcej: Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, 20.04.2016

Wykłady o Chrzcie Polski, 12.04.2016

We współpracy z Instytutem Historii UAM w Poznaniu  odbędzie się w naszej szkole cykl wykładów związanych z przygotowaniami do obchodów 1050-lecia przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Wszystkie wykłady będą miały miejsce w sali 6 o godzinie 17.00.

Wykłady:

12.04.2016 – mgr Tomasz Kaczmarek „Rok 1966 – wokół obchodów 1000 – lecia Chrztu Polski”,

Zapraszamy także na plenerową ekspozycję posterową "W poszukiwaniu początków Poznania i chrześcijaństwa".

Czytaj więcej: Wykłady o Chrzcie Polski, 12.04.2016

o nauce języków obcych i rozumieniu otaczającego nas świata?, 7.04.2016

7 kwietnia 2016 roku 17 uczniów naszego liceum wraz z panią Karoliną Szantyka-Pawlak udało się do Collegium Novum na wykład w języku angielskim pt. ‘Is bilingualism a problem?’ (‘Czy dwujęzyczność jest problemem?). Wykład został zorganizowany przez Zakład Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich na Wydziale Anglistyki UAM, a wygłosił go dr Robert de Louw, Holender, który biegle posługuje się kilkoma językami, a mianowicie językiem niderlandzkim, polskim oraz angielskim. Wykład przybliżył uczniom pojęcie dwujęzyczności, ukazał także różne warianty tego zjawiska.

Czytaj więcej: o nauce języków obcych i rozumieniu otaczającego nas świata?, 7.04.2016

IX Międzyszkolny Konkurs o Tytuł Mistrza Ortografii, 9.02.2016

Niby tak samo, ale jednak inaczej... Dziewiąta edycja Międzyszkolnego Konkursu o Tytuł Mistrza Ortografii zgromadziła 57. uczestników z klas szóstych poznańskich szkół podstawowych. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UAM - prof. dr hab. Krzysztof Trybuś, Redaktor Naczelny Katolickiego Radia EMAUS – ks. Maciej Karol Kubiak oraz Przełożona Prowincji Poznańskiej Sióstr Zmartwychwstanek – s. Ewa Maria Budnik CR. Dziewięciu uczestników napisało pierwsze dyktando bezbłędnie! W drugiej dogrywce startowały trzy osoby, spośród których wyłoniono laureatów...

Czytaj więcej: IX Międzyszkolny Konkurs o Tytuł Mistrza Ortografii, 9.02.2016

Czy możesz zostać tłumaczem?, 23.11.2015

23 listopada 2015 r. 27. uczniów gimnazjum i liceum uczestniczyło w wykładzie otwartym nt.: Jak wygląda praca tłumacza konferencyjnego? Zajęcia odbyły się w Instytucie Filologii Germańskiej na Wydziale Neofilologii UAM, prowadzone przez prof. Beatę Sommerfeld oraz dra Krzysztofa Mausch'a. Uczniowie mieli możliwość słuchania na żywo tłumaczenia na język polski niemieckiego wywiadu. Wszystko odbywało się w specjalnej kabinie, ze sprzętem audio do odbioru tłumaczenia. Uczestnicy spotkania byli żywo zainteresowani tematyką i zadeklarowali swój udział w kolejnym wykładzie, w styczniu 2016 r. Zobacz też galerię zdjęć...

Opr. i fot.: dr Kamila Torzewska-Nowak

Znaczenie Chrztu Polski, 20.11.2015

W czasie zebrania rodziców wykład nt.: Znaczenie Chrztu Polski wygłosił ks. mgr Krystian Sammler z Wydziału Teologii - Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki, Katedra Teologii Pastoralnej KUL.

Chodzimy po szczególnej ziemi. To ziemia początków. Tu na ziemi Polan, w Wielkopolsce, rozpoczęła się historia Polski, historia naszej duchowości - historia Kościoła Katolickiego w Polsce. To właśnie stało się za sprawą decyzji pierwszego historycznego władcy Polski – księcia Mieszka I, który za namową swoich doradców przyjął Chrzest i wstąpił do grona chrześcijańskich władców Europy.

My z naszego punktu  rozumienia filozofii, kultury, religii chcemy rozumieć to, co wydarzyło się w X w. Jeśli wejdziemy w tamten czas to zobaczymy, że chrzest w ujęciu politycznym, społecznym duchowym i narodowym przenika się. Politycznie – Mieszko przyjmuje chrzest już po zjednoczeniu plemion. Mieszko widzi jak funkcjonują inne narody – zauważa, że bez zjednoczenia wokół jednego wielkiego bóstwa – nie uda się przetrwać jego plemionom. Nie przyjmuje on chrztu od Niemców nie chcąc wpaść pod wpływy potężnego cesarstwa ale prosi o chrzest Czechów. Decyduje się na odważny politycznie sojusz z Czechami, przypieczętowany ślubem Mieszka z Dobrawą, aby pokazać rangę tego faktu.

Czytaj więcej: Znaczenie Chrztu Polski, 20.11.2015

Strona 1 z 4


 

Wyniki egzaminów

Newsletter - Zapisz się!
SZKOLNY QUIZ

Copyright © Filip Niedziela

 


 


 


 


 

 

Nasi partnerzy

 

 

© Strony internetowe w Joomla - Poznań :: SOLmedia.pl 2013