W dniu 9 kwietnia 2014 r. uczniowie grupy matematyczno – fizycznej klasy drugiej liceum uczestniczyli w XVII Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UAM. Dla większości uczniów była to już druga wizyta na Wydziale Fizyki. Może po raz trzeci niektórzy powrócą tu jako studenci fizyki?!

Uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach. Pierwszy z nich pod tytułem „Metamateriały – nowa fizyka” prowadził prof. Maciej Krawczyk. Wykładowca zaprezentował historię odkryć niezwykle ciekawych sztucznych materiałów, wykazujących niespotykane w naturze właściwości. Przy pomocy takich metamateriałów konstrukcja idealnych soczewek czy czapek niewidek przestaje być fantazją, a staje się przedmiotem dociekań badawczych współczesnej fizyki.

Drugi wykład pod tytułem „Co jest szczególnego w szczególnej teorii względności?” niezwykle barwnie prowadził dr Wojciech Florek. Wykładowca odbył razem z publicznością krótką (ale niezwykle ekscytującą) podróż od klasycznej fizyki Galileusza do relatywistycznej fizyki Einsteina. Po drodze nasz przewodnik próbował przekonywać, że teoria Einsteina jest równie prosta jak teoria Galileusza. I zupełnie nie przejmował się naszym zdrowym rozsądkiem, który protestował przeciwko tajemniczemu skracaniu się  długości obiektów, szalonemu wzrostowi masy czy zegarom, które każdemu uczestnikowi podróży wskazują różny upływ czasu. Dziwi cię, że twój brat bliźniak po powrocie z wycieczki jest od ciebie młodszy? Einstein mawiał: „umiejmy się dziwić!”. I dodawał: „Najwspanialszym i najsilniejszym z uczuć, które potrafimy wyrazić, jest poczucie tajemnicy.”

opr.: mgr Alina Piwowarczyk

2019 brazowe liceum perspektywy


 

Wyniki egzaminów

Newsletter - Zapisz się!
SZKOLNY QUIZ

Copyright © Filip Niedziela

 

Synergia logo 3


 

Kajecik Nr41 mokladka
 


 

Nasi partnerzy

 

 

© Strony internetowe w Joomla - Poznań :: SOLmedia.pl 2013