inf10  inf20

Udział uczniów klasy I i II liceum w XXII Festiwalu Nauki i Sztuki

W dniu 11 kwietnia 2019r. uczniowie klasy pierwszej i drugiej liceum uczestniczyli w XXII Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki i na Wydziale Biologii UAM. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w kompleksie uniwersyteckim na Morasku, a niektórzy byli już tu w ubiegłym roku. Kto wie, może za rok lub za dwa ktoś powróci tu aby studiować fizykę lub biologię??

Nasz pobyt rozpoczęliśmy od przygody z biologią. Jedna grupa uczniów próbowała oswoić niezwykle skomplikowane i naukowo brzmiące pojęcia ekologiczno-biologiczne. Na szczęście robiliśmy to w zabawowy sposób, grając w kalambury. Ale mimo wszystko pokazanie lub narysowanie haseł wcale nie było takie proste. W tym czasie druga grupa uczniów próbowała ustalić położenie różnych ciekawych obiektów i miejsc na Morasku, biorąc udział w „rajdzie GPS”.

Na Wydziale Fizyki uczestniczyliśmy w dwóch wykładach.

Pierwszy z nich pod tytułem „Zadziwiająca emisja” w niezwykle barwny sposób prowadził dr Krzysztof Gębura. Wykładowca, starając się wytłumaczyć, na czym polega emisja energii i promieniowania, przeprowadził (wraz z asystentami) cały szereg doświadczeń i eksperymentów pokazujących: wyładowania elektryczne (czyli taką małą burzę), rozszczepienie światła białego (czyli mini tęczę), zorzę polarną (niestety w małej skali!), widmo liniowe lampy sodowej i przepiękne świecenie kiszonego ogórka. Prowadzący pokazali nam także, że świetlówki mogą świecić nawet wtedy, gdy nie są podłączone do prądu; wystarczy, żeby były w pobliżu generatora Tesli. Na tym trochę szalonym wykładzie nie zabrakło też gry na różnych przedziwnych instrumentach – wszak fale akustyczne to też emisja energii. A cały wykład zakończył się wielką fetą, czyli „tańczącymi” na suficie światłami i wspaniałą muzyką Cohena, która pobudzała do „tańca” (czyli do drgań!) płomienie rozpalone wzdłuż rury Rubensa. Fizyka potrafi być rzeczywiście zadziwiająca!

Drugi wykład pod tytułem „Baterie z bakterii” prowadził (już nieco spokojniej) prof. Krzysztof Gibasiewicz. Bakterie i rośliny od milionów lat wykorzystują energię światła słonecznego do podtrzymywania swojego życia. Fizycy podpatrują przyrodę i usiłują wykorzystać pomysły, jakie ona podsuwa. Podczas wykładu przedstawione zostały badania nad skonstruowaniem baterii słonecznych opartych na białkach fotosyntetycznych wyizolowanych z bakterii i roślin. Wykładowca przekonał słuchaczy, że to nie fantazja i naprawdę można zaprząc bakterie do wytwarzania energii elektrycznej.

Druga grupa uczniów uczestniczyła na Wydziale Biologii w wykładzie pt. „Władcy marionetek” oraz w warsztatach pt. „Szkielet. I co dalej?”.

mgr Alina Piwowarczyk

 

Synergia logo 3

2023 1

KALEN

 

pomoc pan1

banerzdalnaUE pion

PROMOCJA 2
 


 

1 2021
 

Nasi partnerzy

 

 

© Strony internetowe w Joomla - Poznań :: SOLmedia.pl 2013