21 grudnia 2015 r., o godz. 7.50, w sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna. Powodem tego niecodziennego spotkania była 97. Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wspomnienie tego najważniejszego dla każdego Wielkopolanina wydarzenia rozpoczęły modlitwą uczennice klasy III gimnazjum, a ksiądz Grzegorz Zahora pobłogosławił wszystkich zebranych. Następnie głos zabrał p. Maciej Topolewski – nauczyciel historii, który w bardzo interesujący sposób przedstawił nam przyczyny, przebieg i skutki  powstania.

Cały wykład ilustrowany był zdjęciami, obrazami oraz pocztówkami z tamtego okresu. Ciekawym akcentem były scenki historyczne w wykonaniu uczniów klasy pierwszej liceum: Patryka Brommera, Filipa Reflandowskiego i Patryka Wróblewskiego. Tak obrazowo przedstawiona atmosfera przed powstaniem, jak i sytuacja międzynarodowa na pewno na długo utkwi w naszej pamięci. Nie zabrakło również ciekawostek, których nie znajdziemy w podręcznikach historii.

Na zakończenie p. Maciej Topolewski zachęcał do uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – naszego powstania, bo jeżeli my o nim zapomnimy, to reszta kraju też nie będzie pamiętać, a jest to jedno z nielicznych wygranych powstań w naszej historii i z tego powinniśmy być dumni.

Opr.: J. Pawłowska