Dzień liczby PI w Szkole Sióstr Zmartwychwstanek

14 marca każdego roku miłośnicy matematyki na całym świecie świętują dzień liczby pi. Wiadomo, dlaczego właśnie tego dnia – wszak pi = 3,14.

pi to wyjątkowa bohaterka wśród liczb – pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed 4000 lat, pojawia się zawsze gdy dzielimy obwód dowolnego okręgu przez jego średnicę, występuje w wielu wzorach matematycznych i fizycznych,

napisano niezliczoną ilość „pi-ematów” aby ułatwić zapamiętanie jej rozwinięcia dziesiętnego, a na dodatek jej wartość została radiowo nadana w kosmos.

W naszej szkole w dzień liczby pi mogliśmy podziwiać wystawę wspaniałych plakatów przygotowanych przez poszczególne klasy i przedstawiających pi jako bohatera filmowego lub „bohatera” listu gończego.

A w dniu 15 marca (gdyż 14 trwały szkolne rekolekcje) na godzinę mogliśmy oderwać się od lekcji i uczestniczyć w między klasowych rozgrywkach z liczbą pi w tle. Przedstawiciele klas rywalizowali między sobą wykonując przestrzenny model symbolu pi z materiałów z recyklingu, próbując „na oko” bez używania miary odciąć sznurek o długości 3 metry i 14 centymetrów, odgadując rebusy, zapisując jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się na litery pi oraz wymyślając zdanie, w którym liczby liter w kolejnych wyrazach odpowiadają kolejnym cyfrom rozwinięcia dziesiętnego liczby pi. Rywalizacja była tak wyrównana, że konieczna okazała się dogrywka, w której przedstawiciele klas musieli wykazać się znajomością jak największej liczby cyfr po przecinku w liczbie pi. W tej konkurencji bezapelacyjnie najlepsza okazała się klasa I liceum, która tym samym została zwycięzcą rozgrywek.

Matematyka jest naprawdę pi... ękna a z liczbą pi może być dużo zabawy!

 mgr Alina Piwowarczyk

2019 brazowe liceum perspektywy


 

Wyniki egzaminów

Newsletter - Zapisz się!
SZKOLNY QUIZ

Copyright © Filip Niedziela

 

Synergia logo 3


 

Kajecik Nr41 mokladka
 


 

Nasi partnerzy

 

 

© Strony internetowe w Joomla - Poznań :: SOLmedia.pl 2013